Projektowanie wnętrz: Nowe kuchnie w IKEA

kuchnie IKEA METOD

Pierwszego kwietnia IKEA w Polsce ruszyła ze sprzedażą nowego systemu mebli kuchennych METOD. Miałam okazję zaprojektować kilka  kuchni dla krakowskiego sklepu i  zapoznać się z wadami i zaletami nowego systemu. Nie będę się rozwodzić  na temat ikeowego wzornictwa, bo jednym pasuje, innym nie, za to chciałam się  podzielić kilkoma spostrzeżeniami .

Nowe meble występują w dwóch głębokościach 60 i 39 cm , wysokościach frontów od 20 do 220 cm( co 20 cm)  i szerokościach z modułem co 20 cm. Wymiary ergonomiczne, przystępne i łatwe do projektowania.  Można poszaleć i układać szafki kuchenne jak klocki, a ogranicza nas tylko przestrzeń naszego mieszkania.  Dużym plusem są bardzo estetyczne i funkcjonalne rozwiązania,  wewnętrzne szuflady,  zintegrowane, ledowe oświetlenie, systemy przegród, pojemników itp.  Kolejnym, fajnym rozwiązaniem jest możliwość krycia kilku szafek jednym frontem- jak w typowych ultranowoczesnych kuchniach.  Urocze są też kolorowe kubiki TUTEMO dopasowane do  nowoczesnych, skandynawskich kuchni.

Jest też kilka negatywnych kwestii.  Liczyłam że IKEA poszerzy wybór frontów, o ciekawsze faktury i więcej kolorów, ale to niestety wypada dość skromnie. I  o ile kuchenne szuflady na blumowskich systemach działają bez zarzutu, to zawiasy w poziomych, ciężkich frontach i otwieracze klik-klak nie spisują się już tak dobrze. Co ciekawe,system jest modułowy- ale nie do końca .Projektowane wymiary należy koniecznie sprawdzić na budowie, bo jak się okazuje, masowo produkowana szafka o wymiarach 60cm może mieć po zamontowaniu 59,5 lub 61 cm.

Niestety nie można mieć wszystkiego za cenę mocno konkurującą z cenami kuchni od dobrych stolarzy.

Leave a Reply

*

captcha *