Projektowanie ogrodów: ogrodowy design dla DZIECI

W ostatnim projekcie Klientka poprosiła mnie o wygospodarowanie dość sporej przestrzeni ( w stosunku do całego ogrodowego założenia) na plac zabaw dla synka. Jako że ogród ma być stworzony w minimalistycznym, skandynawskim stylu, zaczęłam poszukiwania ciekawych rozwiązań outdoorowych dla dzieci. Myślałam o oszczędnej formie, przyjemnej kolorystyce, porządnie zaprojektowanym i wykonanym, gotowym miejscu do zabawy. Skoro na rynku mamy tyle przepięknych rozwiązań dla pokoi dziecięcych, byłam przekonana, że rozwiązania ogrodowe będą równie urocze.

Mocno się pomyliłam. Znalazłam co prawda kilka prostych huśtawek z bali, gotowe, drewniane piaskownice – ale to, co w założeniu miało być proste i dobrej jakości wiało nudą i nie zapraszało do twórczej zabawy. Prócz tego, zasypało mnie całe mnóstwo plastikowych zjeżdżalni i huśtawek w jaskrawych kolorach i kiepskiej jakości – a pod takim rozwiązaniem się nie podpiszę. Wiadomo, dzieci nie lubią prostoty i same nie wybierają ascetycznych rozwiązań. Mimo to uważam, że zabawki w ogrodzie powinny być ciekawe i estetyczne. Szukałam więc pomysłu na dziecięcą przestrzeń, która będzie mogła  zmieniać się  wraz z nieposkromioną dziecięcą kreatywnością, a jednocześnie będzie miła dla oka, kształtując poczucie dobrej estetyki i nie burząc ładu całej koncepcji ogrodowej.

Ostatecznie plac zabaw będzie wykonywany customowo według projektu – a efekty opiszę i udokumentuję zdjęciami w trakcie realizacji, czyli niebawem.

Poniżej kilka ciekawych inspiracji i pomysłów ( źródło zdjęć: Pinterest). I kilka wskazówek jak stworzyć wygodną i bezpieczną przestrzeń do zabawy:

Urządzenia przeznaczone do zabawy trzeba dostosować do wielkości ogrodu. Nie mogą być stłoczone, bo dobra zabawa oznacza swobodę działania. Wokół każdego urządzenia trzeba pozostawić przestrzeń wolną od wszelkich wystających i twardych elementów. Zalecany bufor to 1,5 m z każdej strony.

  • Urządzenie do zabawy nie powinno być wyższe niż 3m
  • Platformy znajdujące się na wysokości powyżej 60 cm powinny mieć balustrady lub ścianki wysokości 70 cm
  • Schodki w urządzeniach dla dzieci powinny mieść poręcze( szczególnie dla młodszych dzieci), dla starszych schodki powinny pojawić się gdy schody mają powyżej 100 cm wysokości.
  • Przed montażem hamaka lub huśtawki należy upewnić się że jego podpora jest wystarczająco wytrzymała ( duże drzewa, słup z bezpiecznym wzmocnieniem w postaci fundamentu)
  • Piaskownice warto zaopatrzyć w pokrywy – szczególnie gdy w okolicy są psy lub koty
  • Dobrze aby miejsce zabaw było osłonięte od wiatru i zacienione – podniesie to komfort małych użytkowników, a zabawki nie będą się nagrzewały

 

A dla tych, którzy dodatkowo chcą obudzić w dziecku przyrodniczą pasję – polecam pięknie wydaną i ilustrowaną książkę – atlas roślin  pt.  „Botanicum”,  wyd. Dwie Siostry.


01zabawa-w-ogrodzie5_wyscig 0debc14f82418391054a092204c8c650 e3a970f41dddc773c1a4f0cf0c2bb71eArchitectureArtDesigns-1932 8b8ea81557c337d5061846dd118be568 c994c6ce6b7795ebd82114d42b8f826a

 

botanicum-childrens-book-big-picture-press

f8f34cfae6d79ef8cf6c0d87449ff45d

Leave a Reply

*

captcha *